Street Festival WhatCity? na Mickiewičke, 19.máj 2018
O ulici na ulici
Predstavte si pokojnú ulicu bez premávky. Predstavte si dlhý stôl, jedlo, živé debaty. O tom, komu patria ulice a ako by mohli ulice vyzerať, keby boli pre všetkých. Takto bude vyzerať prvá konferencia, ktorá vyšla na ulicu. Celodenné podujatie na Mickiewiczovej bude plné diskusií medzi miestnymi a zahraničnými odborníkmi na tému zdieľania verejného priestoru. Debatovať sa bude predovšetkým o možnej premene rušnej a tranzitnej Mickiewičky na príjemnejšie miesto pre obyvateľov i návštevníkov Starého mesta. Program podujatia tvoríme s miestnou komunitou, prevádzkami a inštitúciami.
S platformou WhatCity? sme sa rozhodli podporiť projekt revitalizácie Mickiewiczovej ulice, ktorý iniciovala spoločnosť zo susedstva – ITB Development a.s. Prikláňame sa k dlhodobej vízii premeny celej štvrte, ktorá reaguje na vymieranie centra mesta, nízku podporu peších trás s následným problémom rozvoja lokálnej vybavenosti. Podujatie priamo nadväzuje na úvodnú fázu návrhov študentov FASTU na jar 2017. S lokálnymi iniciatívami a ďalšími expertami z rôznych krajín otestujeme reálny plán, ako zmeniť charakter jednej z najrušnejších a najneobľúbenejších bratislavských ulíc. Projekt partnersky podporilo aj Hlavné mesto SR Bratislava.
Program festivalu
Miesto: Slovenské centrum dizajnu, Hurbanove kasárne, Kollárovo námestie (1)
16:00 – 17:00 Detský automat na výstavu: Deti vo forme, pre deti vo veku 6 – 12 rokov, vstup voľný
Ako žili naši starí rodičia, keď boli deti? Čo bolo in a ako vyzerali technologické umelecké vychytávky vtedajšieho Československa? Necháme sa inšpirovať rozprávkami Jiřího Trnku a pomocou meotaru si vytvoríme vlastné príbehy.
17:00 a 18:00 Prehliadky depozitárov Slovenského múzea dizajnu
Exkluzívne prehliadky depozitárov SMD, ktorými vás prevedú kurátori jednotlivých zbierok múzea. Počet návštevníkov je limitovaný a je nutná registrácia v stánku Punkt na Mickiewiczovej.
19:00 Vladimíra Bűngerová: Koliba na ostrove – komentovaná prehliadka výstavy, Satelit, vstup voľný
Kurátorka SNG, autorka príspevku do katalógu k výstave, prevedie expozíciou v Satelite s dôrazom na tému Slovenská účasť na Expo 67 v Montreale.
Celý deň: Auto(mat) na výstavu
Automobilová inštalácia Slovenského centra dizajnu odkazujúca na aktuálnu výstavu v Satelite a ďalší program počas dňa.
Miesto: “Námestie deviatich áut” (pred Alžbetkou) (2)
Celý deň: Skákacie hry BKIS
Vo dvore za domom to má odskákané veľa z nás! Túto zábavnú pohybovú aktivitu nedávnej histórie prinášame priamo na ulicu.
Celý deň: material basic, výstava (3)
Každý zo stromov v sebe nesie príbeh. Vyskúšajte si originálny mobiliár navrhnutý dizajnérom Richardom Senešim, ktorý starostlivo vyberá materiál pre svoje diela. Pamätáte si na obrovský pajaseň, ktorý stál na Mickiewiczovej? Jeho drevo dnes slúži ďalej ako site-specific objekt.
Miesto: Fasáda Hurbanových kasární (4)
Celý deň: Bratislava bez ľudí?!, výstava
Práce študentov Fakulty architektúry STU na tému revitalizácie Mickiewiczovej ulice
Miesto: Botanical Lab (5)
13:30, 15:30, 17:30 Záhradka v skle, workshop
Poďte si s nami vyrobiť svoju vlastnú záhradku v teráriu! Vytvorte si efektné terárium z rastliniek, ktoré prinesie kúsok prírody priamo k Vám domov. Workshop prebieha niekoľkokrát za deň priamo v predajni. Cena workshopu je 40 € (vrátane materiálu). Účasť je potrebné potvrdiť do 16. 5. na info@botanicallab.sk.
Miesto: Futbalové ihrisko / Rollerdisco (6)
13:00-15:00 Minifutbalový turnaj
Kedy naposledy ste si zahrali futbal na ulici? Zvolali sme miestne gangy na malý turnaj. Príďte fandiť tímu hasičov a ich rivalom z Metropolky, Blumentálu, architektom z Architekti Šebo Lichý a ITB Development.
17:00 – 20:00 Rollerdisco
Požičajte si korčule zadarmo a užite si Mickiewičku bez áut! Hrajú 17:00 – 18:00 DJ Rhinefox, 18:00 – 19:00 DJ Džbán a Fashion show Fashion Recycling Lab: “Shortky on rolky”, a od 19:00 Roller DJs.
Miesto: Skybox ITB (7)
17:00 – 20:00 Stavebný boom Bratislavy
13:00, 14:00, 17:00, 18:00, 19:00 Stavebný boom Bratislavy
Komentovaný výhľad na aktuálne bratislavské developerské projekty s ochutnávkou vína v exkluzívnom priestore na streche budovy Wallenrod. Sprevádza Adrián Gubčo (Bratislava YIMBY), stretnutie pred vchodom do budovy.
Miesto: Satori Stage (8)
17:00-19:00 Stand Up Comedy: Jokes On You
19:00 Herný level majstrov
Celý deň: Spoločenské hry
Miesto: Hravé m(i)esto: Detská zóna BKIS (9)
13:00-16:00 Detská aréna
Sledovanie rozprávok, workshop cirkusového umenia, hula-hop, zvieratká z balónov, žonglovanie a veľké jašenie!
16:00 – 17:00 Divadlo pod balkónom: Šaško a Kráľ
Bábkové predstavenie, v ktorom Šaško hľadá novú rozprávku pre kráľa. Cestou stretáva dalšie rozprávkové bytosti. Deti sa aktívne zapájajú do deja a priamo na javisku hrajú s bábkami divadlo.
Miesto: WhatCity? konferencia (10)
13:00 – 14:30 Registrácia na konferenciu WhatCity? na Mickiewičke
15:00 – 17:00 Konferencia WhatCity? na Mickiewičke, rozhovory jeden na jedného (3 × 20 min)
Diskutujte s miestnymi a zahraničnými odborníkmi na tému verejného priestoru a o možnej premene rušnej a tranzitnej Mickiewičky na príjemnejšie miesto v netradičnom formáte speed-datingu, rozhovoroch jeden na jedného, ktorý zaručuje kvalitnú a intenzívnu výmenu myšlienok a skúseností. Lístky sa dajú kúpiť online na tickpo.sk a aj na mieste. Ak si netrúfate rozprávať, vezmite si slúchadlá a počúvajte zaujímavé rozhovory. Cena vstupenky je 5 eur, pre študentov, seniorov a zástupcov samospráv 3 eurá.
Miesto: Ihrisko ISE (11)
Celý deň: Interaktívne ostrovčeky s hračkami pre deti
Celý deň: Architektonická poradňa
S rekonštrukciou, dizajnom alebo výstavbou domu či bytu vám poradia profesionálni architekti. Prineste si podklady a zlepšite svoje bývanie!
Celý deň: Výroba paletového nábytku, workshop
Vyrobte si s nami záhradný nábytok s využitím europaliet
Susedské prevádzky a organizácie
Celý deň: Trh lokálnych predajcov
Prehliadka toho, čo ponúka Mickiewiczova a jej okolie. Zastavte sa na jedlo, po kvety, originálny dizajn a pozrite si prezentáciu neziskových organizácií v okolí. Pripravené v spolupráci s Dobrým trhom!
Predstavíme vám: Botanical Lab, Botas, Bike&City, Faxcopy, Hasičský a záchranný útvar hl. m. SR Bratislavy, reštaurácia Izakaya Koshida, Matsu premium tea & coffee, Metropol Bar, Open Mind Centrum, Pán Králiček, Satori Stage, Starožitnosti Galéria Antika Dorota, Sväg to go, Trenkwalder, Veg life, Viecha malých vinárov, Zrejme
Súčasťou festivalu je aj medzinárodný workshop, ktorý sa uskutoční v piatok 18.mája.
Konferencia
Rozhovory jeden na jedného
Diskutujte s miestnymi a zahraničnými odborníkmi na tému mesta a verejných priestorov alebo o možnej premene rušnej a tranzitnej Mickiewičky na príjemnejšie miesto. Konferencia prebieha v netradičnom formáte speed-datingu, rozhovoroch jeden na jedného, ktorý zaručuje kvalitnú a intenzívnu výmenu myšlienok a skúseností.
1. Zakúpte si vstupenku online na www.tickpo.sk alebo priamo na mieste od 13:00
2. Vyberte si konkrétneho hosťa a čas rozhovoru. Paralelne bude vystupovať viacero rečníkov. Kto skôr príde, ten skôr berie!
3. Zoznámte sa s vaším partnerom. Predstavte sa a vysvetlite, čo vás zaujíma, prečo ste si vybrali práve jeho alebo len počúvajte, čo vám rečník chce povedať.
4. Rozhovory trvajú 20 minút, dokopy po tri kolá. Rozhovory ďalších hostí bude možné počúvať priamo na ulici cez slúchadlá.
Vypočujte si dialógy
Rečníci
Janez Koželj
Viceprimátor a hlavný architekt mesta Ľubľana, ktorý stojí za koncepciou a realizáciou úspešných premien verejných priestorov najmä v starom meste. Za niekoľko rokov dokázal premeniť opustené centrum plné automobilov v destináciu atraktívnu pre miestnych aj turistov. Jedným z príkladov je Slovenská ulica, pôvodne štvorprúdovka v centre mesta, ktorá sa premenila na zdieľaný, kvalitne navrhnutý priestor pre všetkých. Je zástancom myšlienky, že obnova mesta začína zo stredu, teda že systémová investícia do verejného priestoru je katalyzátorom obnovy celého mesta.
Charlie McCabe
Vyštudoval Urban Placemaking a manažment na Inštitúte Pratt v Brooklyne. V oblasti parkov a ich ochrany sa pohybuje viac ako desať rokov. Jeho skúsenosti siahajú od programovania parkov až po fundraising nových zelených plôch. V januári 2017 sa stal riaditeľom Centra excelentnosti parkov v americkej neziskovej organizácii Trust for Public Land, ktorý financuje tvorbu a údržbu viac ako 5300 národných a mestských parkov a chránených území v 47 štátoch USA. Pre svoje financovanie intenzívne využíva súkromný sektor.
Willemijn de Boer
Prednosťou Willemijn de Boer je efektívne prepájanie ľudí (stakeholderov) okolo nevyužívaných budov a tým zvýšovať nielen hodnotu týchto nehnuteľností, ale aj štvrtí, v ktorých sa nachádzajú. Študovala na Erasmus University Arts & Culture, pracovala v rôznych kultúrnych podnikoch a akadémiách. Neskôr založila spoločnosť The Hague Tech, ktorá spravuje nehnuteľnosti a buduje v nich a okolo nich komunity.
Barbara Szij
Absolvovala štúdium dejín umenia. Pracovala ako výskumníčka-dobrovoľníčka v projekte Budapest 100 a od roku 2013 viedla výskumnú časť tohto projektu. V bežnom živote pracuje ako editorka v knižnom vydavateľstve. Píše a prekladá texty o kultúre, turizme, ľudských právach a politike. Zaujíma sa tiež o architektúru a jej prepojenie s históriou a ľuďmi. Na projekte Budapest 100 miluje objavovanie bohatej histórie budov či mesta a vytváranie nových príbehov, ktoré vznikajú pri spoznávaní budov miestnymi.
Iván Tosics
Iván je matematik a sociológ s dlhoročnými skúsenosťami v oblasti mestskej sociológie, strategického rozvoja, bytovej politiky a problematiky regionálnej politiky vrámci EÚ. Od roku 2011 pôsobí ako programový odborník pre program Urbact. Prednáša na univerzite v Pésci. Je vicepredsedom Európskej siete bytového výskumu a bol členom dozornej rady projektu Un-Habitat. Dlhé roky zastupoval Magistrát mesta Budapešť v medzinárodnej organizácii Eurocities.
Michael Obrist
Architekt Michael Obrist pôsobí v ateliéri feld72 na hranici architektúry, aplikovaného urbanizmu a umenia. Od roku 2013 učí predmet Priestorové a dizajnové stratégie na Univerzite umení v Linzi. Vyučoval aj na TU vo Viedni a v Grazi, na škole architektúry v Bergen, na známej letnej škole Bauhausu v Dessau, na letnej škole v Salzburgu zameranej na verejné priestory. V roku 2015 učil na AA Visiting School v Slovinsku.
Fabian Saul
Fabian je šéfredaktorom časopisu Flanuer – kočovnej, multidisciplinárnej a cenami ovenčenej publikácie, ktorej každé číslo je venované inej ulici. Od svojho založenia sa časopis vyvinul do kolaboratívnej kultúrnej platformy, ktorá redefinuje klasické vnímanie priestoru ulice v mieste a čase a odhaľuje jej komplexnosť, jednotlivé vrstvy aj fragmentárnosť prostredníctvom literárneho jazyka a formy.
Peter Netri
Peter vyštudoval marketingový manažment, v oblasti ktorého aj pracovne pôsobil, keď v roku 2011 začal bicyklovať každý deň. Od roku 2012 sa aktívne zúčastňuje na posúvaní spätnej väzby o vybraných cyklotrasách na miestnym samosprávam, neskôr sa pridal k aktivistickej skupine Cyklokoalícia. Cyklokoalícia spolupracuje na udržateľných riešeniach mobility s miestnymi samosprávami. Od roku 2015 je členom Komisie dopravy a informačných systémov mestského zastupiteľstva Bratislavy. V roku 2016 sa pridal k iniciatíve Matúša Valla Platforma pre Bratislavu, v ktorej sa venuje otázkam mobility.
Ivo Páleník
Vozičkársky aktivista, motivátor a spoluautor rôznych projektov pre ľudí so zdravotným postihnutim. Založil občianske združenie go-ok, ktoré sa venuje bezbariérovosti, vyvíja mobilné aplikácie s bezbariérovou tématikou, snaží sa participovať s tímom vo verejnom priestore. Najnovšie sa venuje sociálnemu podnikaniu v projekte HendiKup – eshopu združujúceho a podporujúceho zdravotne postihnutých výrobcov a umelcov.
Zuzana Žúžiová Čupková
Zameriava sa na na témy týkajúce procesov zapojenia verejnosti do plánovania verejných priestorov a stratégiám pre inkluzívne a udržateľné mesto. Pôsobila v New Yorku v neziskovej organizácií Project for Public Spaces, ktorá sa venuje placemakingu, plánovaniu a vytváraniu verejných priestorov. Po návrate na Slovensko pracovala na Fakulte architektúry STU a neskôr ako odborná referentka na Miestnom úrade Bratislava – Nové Mesto. V súčasnosti spolupracuje s neziskovou organizáciou PDCS, podieľala sa na procesoch zapojenia verejnosti v projektoch ako Hovorme o Šafku, Oživme verejné priestory a Ako ďalej, Kollárko.
Richard Seneši
Študoval sochárstvo a dizajn, venuje sa voľnej tvorbe, produktovému a interiérovému dizajnu. Od roku 2012 stojí za projektom material basic, v rámci ktorého využíva na tvorbu drevo z konkrétnych stromov. Každý nábytkový objekt material basic má vyrazené GPS súradnice, čím dovoľuje majiteľovi porozmýšľať nad miestom, kde strom rástol. V zásobe má aj materiál zo stromu na Mickiewiczovej. Stôl od material basic, vyrobený zo stromu zo Sadu Janka Kráľa v Bratislave, stal v roku 2017 finalistom Národnej Ceny za Dizajn.
Andrej Hučko
Externý študent VŠEMVS v Bratislave. Vo Faxcopy pracoval bezmála 5 rokov na rôznych pozíciách; prešiel mnohými predajňami počnúc najmenšou až po najväčšiu, obchodnými centrami ako aj kamennými predajňami. Mometnálne pôsobí ako regionálny manažér a zároveň vedúci prevádzky FaxCopy s kaviarňou na Mickiewiczovej ulici. Vo voľnom čase počúva hudbu, cestuje po svete a zaujíma sa o verejné dianie.
Michaela Hečková
Venuje sa oživovaniu verejného priestoru. Stojí za projekami Street for Art, Praha 14 kulturní, Plechárna Černý Most. Viedla galériu Prádelna Bohnice v areáli Psychiatrickej nemocnice Bohnice. V súčasnosti pôsobí ako projektová manažérka pre festival SIGNAL a spolok Piána na ulici. Spoločne s designérom Matějom Chaberou aktuálne pripravuje publikáciu 20 000, zameranú na architektonické intervencie v českých mestách pod 20 tisíc obyvateľov. Fascinuje ju verejný priestor, malé mestá a opustené miesta. Čím horšie, tým lepšie.
Gabriela Veenstra Skorkovska
Pomáha značkám postaviť jasnú stratégiu. Po 12 rokoch zbierania skúseností v Holandsku momentálne pôsobí vo Viedni ako freelance brand consultant. Spolupracovala na projekte Nová Obchodná. City branding je pre ňu neuveriteľne zaujímavá a užitočná vec, veľmi komplexný systém na riadenie, ktorému v Čechách a na Slovensku zatiaľ málokto rozumie.
Peter Sorát
Dlhé roky hľadal správny smer svojho života, prestriedal viaceré zamestnania. Vlastnou vinou zbankrotoval a skončil na ulici v Bratislave. Nevzdal sa, bojoval a stal sa spisovateľom. Napísal o pouličnom živote reportážnu knihu Pouličný diviak. Tú predáva osobne na trhovisku Miletičova, ale aj na rozličných trhoch a jarmokoch. Dopísal druhú knihu, chce ju vydať vlastným nákladom a momentálne na ňu zbiera peniaze.
Hana Bruhová Foltýnová
Hana Brůhová Foltýnová absolvovala Masarykovu univerzitu v Brne s titulom dopravnej inžinierky. Viac ako 13 rokov pracovala ako výskumníčka so zameraním na ekologické formy dopravy. Od roku 2017 pracuje ako projektová manažérka pre mesto Litoměřice, ktoré sa dlhodobo umiestňuje v rebríčkoch inovatívnych samospráv.
Gooitske Zijlstra
Gooitske je profesiou placemakerka, vytvára nielen priestory, ale aj miesta s určitou pridanou hodnotou. Spolupracovala s organizáciami ako Project for Public Space (New York) alebo STIPO (Rotterdam). Vo svojich projektoch sa sústreďuje na aktivizáciu obyvateľov na návštevníkov štvrte. Gooitske rada vidí v každom potencionálneho partnera na spoluprácu. V meste Zwolle pracuje so silnou a rôznorodou komunitou, snaží sa rozvoj občianskej spoločnosti, zaujíma ju úloha priestoru v komunitnom rozvoji a naopak, úloha komunít pre rozvoj mesta.
Mária Rišková
Absolvovala štúdium dejín umenia a kultúry na Trnavskej univerzite. Spoluzaložila, prevádzkovala a produkovala niekoľko priestorov (projektov) v oblasti súčasnej kultúry so zameraním na experimentálne polohy umenia, nové médiá, dizajn: Buryzone, BURUNDI datalab studio displej press, 13 kubikov. Počas niekoľkých rokov aktívne spolupracovala s tímom, ktorý v rámci Slovenského centra dizajnu pripravil založenie nového múzea dizajnu. Od roku 2016 je riaditeľkou Slovenského centra dizajnu a spolupracuje pri založení zbierky multimédií Slovenského múzea dizajnu, ktoré sídli v budove Hurbanových kasární.
Táňa Sedláková
Zaujíma sa o oblasť individuálneho a demografického starnutia, vekovej diskriminácia a medzigeneračných vzťahov. Je spoluzakladateľkou občianskeho združenia Zrejme, ktoré sa venuje rozvoju sociálnych a komunitných služieb pre starších a ich rodiny. Stojí za medzigeneračným festivalom OLD´S COOL. Na Fakulte sociálnych štúdií Masarykovej univerzity dokončuje doktorát zo sociálnej psychológie. Pôsobila v Medzinárodnom centre klinického výskumu v Nemocnici u sv. Anny ako výskumníčka.
Tomáš Šebo
Popularizátor návratu skutočného života do mesta. Spoluzakladateľ o.z. Mesto na úrovni, ktoré stoji za mestotvornými projektami ako napríklad pretvorenie Štefánikovej ulice v Bratislave na mestský bulvár. Spoluautor konceptu spojenia Bratislavy – premostenia diaľnice na Einsteinovej ulici. Stojí za myšlienkou revitalizácie Mickiewiczovej ulice v Bratislave ako prirodzeného predĺženia Obchodnej ulice a spojenia Starého a Nového mesta. Redukciou tranzitnej dopravy a postupným oživením a spomalením života na ulici vzniknú nove atraktívne mestské priestory a najmä kontinuálne mesto. Princípy mestotvornosti a dôraz na kvalitu mestského prostredia presadzuje aj vo vlastných developerských projektoch ITB Development.
Ingrid Konrád
Vyštudovala architektúru na STU v Bratislave a Fakultu architektúry a územného plánovania Technickej univerzity vo Viedni, kde pôsobila ako odborná asistentka a lektorka. Založila a viedla vlastnú architektonickú kanceláriu vo Viedni a Dolnom Rakúsku. Od roku 2006 pôsobila aj na Slovensku. V júni 2011 bola zvolená do funkcie hlavnej architektky mesta Bratislavy.
Igor Lichý
Vyštudoval architektúru na VŠVU v Bratislave. Stál pri vzniku Inštitútu urbánneho rozvoja, na pôde ktorého sa podieľal na príprave rôznych konferencií na urbánne témy, napríklad zahusťovania či charakteru Bratislavy. Angažoval sa v skvalitnení transparentnosti systému vydávania záväzných stanovísk cestou zavedenia štandardov pri podávaní žiadostí. Venoval sa tiež téme novely stavebného zákona, kde presadzoval mechanizmy zabraňujúce neúmerne dlhému času pri získavaní rozhodnutí a jeho zneužívaniu na obštrukčné konanie. Je členom Rady Hlavnej architektky mesta Bratislavy.
Zdenek Ent
Zdeněk Ent je absolvent Fakulty architektúry Českého vysokého učení technického v Prahe. V súčasnosti pôsobí ako mestský architekt na pražskom Inštitúte pre plánovanie a rozvoj (IPR). Vo svojej práci kombinuje dlhoročné skúsenosti architekta na voľnej nohe a záujem o “alchýmiu” procesov mestského plánovania. Ako projektový manažér IPR vedie ambiciózny participačný projekt s cieľom vytvoriť prímestský park v sútoku riek Berounka a Vltava v Prahe. Patricipuje na založení novej inovatívnej kancelárie pre krajinnú a zelenú infraštruktúru vrámci IPR.
Barbora Bírová
Barbora Bírová je sociálna antropologička. Dlhodobo sa sústredí na výskum bezdomovectva a premeny mesta i so zameraním na genderový rozmer. Špeciálne ju zaujímajú rozličné formy násilia. Pracuje ako poradkyňa pre ukončovanie bezdomovectva v Platforme pro sociální bydlení. Vedie organizáciu Anthropictures, kde sa sústreďuje i na aplikované výskumy zamerané na mestské prostredie. Prednáša na Karlovej Univerzite.
Patrik Križanský
Patrik získal titul MBA na Carlson School of Management (University of Minnesota) a absolvoval štúdium na viedenskej ekonomickej universite WU Wien. Zároveň absolvoval magisterské štúdium medzinárodných vzťahov a diplomacie. Pôsobí v poradenskej firme ENAIRGY zameranej na elektromobilitu a obnoviteľné zdroje a vo výskumnej firme Danubia NanoTech, ktorá sa zaoberá vývinom riešení na báze grafénu. Je spoluzakladateľom občianskeho združenia Kmeťovo námestie, ktoré sa aktivizuje za rozvoj susedstva v okolí Blumentálu v Starom meste. Združenie tu podporuje komunitný život prostredníctvom organizovania kultúrnych, športových a vzdelávacích akcii a presadzuje sa za zlepšenie kvality verejných priestorov.
Milan Zubíček
Milan Zubíček pracuje pre spoločnosť Google od roku 2016. Je koordinátorom pre dátovú kontrolu a cloudovú politiku pre strednú a východnú Európu a má na starosti medzivládnu spoluprácu medzi Českom a Slovenskom. V minulosti pracoval ako programový manažér pre Aspen Institute v Prahe, aj ako konzultant pre verejné vzťahy v spoločnosti Grayling. Žije vo Varšave a je veľkým fanúšikom kultúr a miest.
Martin Šotola
Už niekoľko rokov koordinuje susedské slávnosti Zažít město jinak. Snaží sa o podporu aktivít oživujúcich verejný priestor, najmä odstraňovanie bariér, tvorbu nástrojov a návodov pre záujemcov o usporiadavanie takýchto aktivít. Podieľa sa tiež na projekte komunitných umeleckých intervencií vo verejnom priestore Městomil. Je členom výkonnej rady spolku Auto*Mat.
Igor Haruščák
Je absolventom Stavebnej fakulty STU v Bratislave. Pred stratou zraku pred 10 rokmi sa venoval projektovej a investorskej činnosti. Od roku 2011 pracuje na Oddelení prevencie architektonických a dopravných bariér v Únii nevidiacich a slabozrakých Slovenska. V rámci neho sa venuje poradenstvu pre odborníkov pri zapracovávaní debarierizačných požiadaviek do konkrétnych architektonických návrhov a projektov a pri realizácii stavby. Vedie semináre venované identifikácii architektonických bariér aj pre širokú verejnosť.
Tomáš Berka
Vyštudovaný scénograf, ktorý sype z rukáva zážitky zo starej Bratislavy. Tomáš Berka je výrazná osobnosť bratislavskej kultúrnej scény, pôsobil ako filmový architekt, tvoril divadelné a kultúrne plagáty, venoval sa aj hudbe. Založil kapely We Ex Five, Modus a Fermata s Ferom Griglákom. Vyše dvadsať rokov vytvára dekorácie k filmom, spolupracoval s režisérmi, ako sú Stanley Kubrick, Ridley Scott, Juraj Jakubisko. Svoje pamäte na detstvo, stovky osobností z umeleckej branže a na susedstvo Mickiewiczovej spísal v knihe Blumentálske blues. Chystá knihu o bratislavských vilách nad mestom a o rockovej Bratislave.
Michal Sládek
Architekt, humanista, ktorého zaujíma vzťah medzi politikou a zastavaným prostredím. Podieľal sa na Programe bývania pre Člověk v tísni Slovensko v prostredí sociálne vylúčených komunít. Je zakladajúci člen občianskeho združenia Archimera. Aktuálne pracuje pre festival Pohoda. Občasný DJ. Býva v okolí Blumentálu a spolu s priateľkou sa stali zástupcami vlastníkov bytov v dome, v ktorom žijú.
WhatCity? na Mickiewičke má za cieľ ukázať potenciál Mickiewiczovej ulice, ktorá je dnes len tranzitnou ulicou. Mickiewička sa na jeden deň uzatvorí pre automobilovú dopravu a predstaví svoje silné stránky celej Bratislave. Dopravu nahradí jeden dlhý stôl pozývajúci k dialógom, stánky, jedlo a zábava. Podujatie prepojí korzo Obchodnej až k Americkému námestiu do príjemnej pešej zóny hodnej hlavného mesta.
V rámci projektu sme v štvrti robili rozsiahly prieskum, usporiadali sme susedské stretnutia, debatovali nad mapou, obišli na ulici každý vchod. Na základe mapovania sme zistili, napríklad to, že na Mickiewiczovej sa skoro vôbec nepohybujú deti a starší ľudia. Ulici sa radšej vyhnú. Myslíme si, že živá ulica by mala vyzerať inak. Lepšie prostredie je dobré pre každého – obyvateľov, podnikateľov aj užívateľov ulice. Pozrite si celú štúdiu tu:
Partneri
Organizátor
Hlavný partner
Hlavný partner workshopu
Hlavný programový partner
Partneri
Programoví partneri
Hlavný mediálny partner
Mediálni partneri
Partner pre technické zabezpečenie